ÚVODNÍ STRÁNKA

POKOJE

SPORT NA DOSAH

MĚSTO A AKCE

TIPY NA VÝLET

FOTOGALERIE

KE STAŽENÍ

KONTAKT A MAPA

cz en ger

PENSION FIALKA

REZERVACE
ICO RYCHLÝ KONTAKT
piktogram
POČASÍ
ANKETA
Jaký tip na výlet v okolí z naší nabídky se Vám líbí nejvíce?
Lipenské jezero
 
  20 %
Rozhledna Kleť s hvězdárnou
 
  21 %
Klášter Zlatá Koruna
 
  9 %
Klášter Vyšší Brod
 
  13 %
Hrad Rožmberk
 
  21 %
Hrad Hluboká
 
  16 %


KATEGORIE / CATEGORY MĚSTO A AKCE

TISK / PRINT   ODESLAT / SEND
DATUM / DATE 19.02.2013 ZHLÉDNUTÍ / VIEW Článek zobrazen: 13038x

Město a akce

Mezinárodní Hudební FestivalČeský Krumlov leží v esovitě zakřivených meandrech řeky Vltavy na úpatí Chráněné krajinné oblasti Blanský les.
Poprvé je jméno Krumlova zmiňováno v roce 1253. Město vznikalo ve dvou stavebních etapách. Jeho první část vznikala spontánně pod krumlovským hradem. Druhá část města byla typickým příkladem osídlení založeného na "zelené louce", tzn. v místech, kde dosud žádné sídliště nestálo. Od roku 1963 byl Český Krumlov vyhlášen městskou památkovou rezervací, která je od roku 1992 zařazena do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Český Krumlov je nejvýznamnější jihočeskou památkovou rezervací s dochovaným souborem gotických, renesančních a barokních staveb v historickém jádru města. Dominantou města je státní hrad a zámek Český Krumlov, který patří svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i svou rozlohou mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti. Zahrnuje čtyřicet budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří, sedm hektarů zámecké barokní zahrady s francouzskou a anglickou zahradní úpravou, kaskádovou fontánou, zámeckým jezírkem a barokním letohrádkem Bellarie. Zámek Český Krumlov je po Pražském hradě nejrozsáhlejší zámecký areál v ČR. Mezi další památky patří radnice, gotický chrám sv. Víta, židovská synagoga s osmibokou věží, Budějovická brána, aj.
Slavnosti pětilisté růžeDo bohatého historického vývoje Českého Krumlova se zapsaly pouze čtyři šlechtické rody, jejichž bylo město rezidenčním sídlem. Českokrumlovský hrad založili kolem roku 1253 páni z Krumlova, kteří byli jednou z mnoha větví českého rodu Vítkovců. Rožmberkové vlastnili Český Krumlov po tři staletí, proto se velmi výraznou měrou zapsali do dějin města i hradu. Jelikož se Petr Vok z Rožmberka nedočkal přímého dědice, prodal v roce 1601 českokrumlovské panství císaři Rudolfu II. Habsburskému. S příchodem nového rodu Eggenberků v roce 1622 se Český Krumlov stal rezidenčním sídlem knížectví a od roku 1628 vévodství krumlovského. Eggenberky vystřídali roku 1719 Schwarzenberkové a rezidenční Český Krumlov se stal opět významným kulturním, politickým i společenským centrem. Hospodářský i kulturní rozvoj města ustal ve druhé polovině 19. století, což mělo pozitivní dopad na uchování středověkého rázu města, neboť rozvoj průmyslu nenarušil historickou tvář jádra. Český Krumlov ovšem zůstal pod správou Schwarzenberského rodu až do roku 1947.

V Českém Krumlově se po celý kalendářní rok pořádá mnoho slavností a festivalů. Uvádíme seznam těch nejoblíbenějších.

 • Krumlovský Masopust (únor)
 • Rallye Český Krumlov (květen)
 • Slavnosti pětilisté růže (červen)
 • Festival Komorní hudby (červenec)
 • Mezinárodní Hudební Festival (červenec – srpen)
 • Jazzový Festival Jazzky Krumlov (srpen-září)
 • Svatováclavské slavnosti (září)
 • Svatomartinské hodování (listopad)
 • Advent a vánoce v Českém Krumlově (prosinec)


Níže naleznete pro inspiraci několik z mnoha kulturně-vzdělávacích a zábavných institucí v našem městě.

 • Infocentrum
  Náměstí Svornosti 2, 381 01 Český Krumlov, tel.: +420 380 704 622

 • Zámecké informační centrum
  Zámek 57, 381 01 Český Krumlov, tel.: +420 380 725 110

 • Regionální muzeum v Českém Krumlově
  nachází se v budově bývalého jezuitského semináře z poloviny 17. století. Ke stálým expozicím patří unikátní keramický model historického jádra Českého Krumlova, barokní jezuitská lékárna nebo výstava Českokrumlovsko od pravěku do konce 19. Století.

 • Museum voskových figurín
  nachází se tady expozice historických řemesel, poznáte tady život Rožmberků v čele s Petrem Vokem, dvůr Rudolfa II. s jeho alchymisty. V síni slávy se setkáte s řadou zajímavých osobností - T.G. Masarykem, E. Benešem, V. Havlem, B. Smetanou, A. Dvořákem, E. Destinnovou a dalších

 • Pohádkový dům
  Kabinet loutek Národního muzea - výstava představuje přes 200 historických loutek. Setkáte se tady, např. s vodníky a utopencem, loupežníky z hvozdů Blanského lesa a Šumavy, doktorem Faustem s Kašpárkem a ďábly, Spejblem s Hurvínkem

 • Muzeum marionet sv. Jošt Český Krumlov
  v historickém objektu bývalého kostela svatého Jošta je umístěna expozice starých českých marionet, kompletních loutkových divadel včetně dekorací a opon z druhé poloviny 19. století

 • Muzeum útrpného práva
  nachází se ve sklepích pod radnicí na českokrumlovském náměstí. Za pomoci speciálních efektů je zde představena bezmála stovka mučících nástrojů a pomůcek. Muzeum oživuje i 10 voskových postav a dva unikátní audiovizuální efekty - upálení čarodějnice a poprava mečem.

 • Muzeum Fotoateliér Seidel
  vstupte a nechte se okouzlit místem, které skrývá příběh o počátcích fotografie, pohnutý osud průkopníků tohoto řemesla i fotografickou kroniku česko-německo-rakouského pomezí konce 19. a 1. pol. 20. Století

 • Egon Schiele Art Centrum
  vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 3.000 m2 výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

 • Otáčivé hlediště Český Krumlov
  je více než půl století významným a ve světovém měřítku i ojedinělým reprezentantem přírodního plenérového divadla s originálním řešením a využíváním scénického prostoru. Hlediště se otáčí během představení na příslušné místo „jevištní akce“, ale je využívána i možnost prolínání hracích prostorů při jednání divadelních postav. Hrací plocha - jeviště je tvořeno rozlehlým prostorem okolního zámeckého parku, který umožňuje využívat ojedinělost nádherné scenérie zámecké zahrady se staletými stromy, které vytváří pro divadelní příběhy neopakovatelnou atmosférou. Každoročně se tu od června do září odehraje průměrně osmdesát představení, jež navštíví na 55 000 diváků z tuzemska i zahraničí.

 • Městské divadlo Český Krumlov
  pořádá celoročně více jak 120 představení, v dramaturgii naleznete představení divadelní, ale též koncerty, či hudebně zábavné pořady. Z divadelních žánrů je to především činohra, loutkové divadlo pro děti i dospělé.

 • Grafitové doly
  během prohlídky si na vlastní kůži vyzkoušíte, v jakých podmínkách horníci pracovali a jaké nástroje používali. Částí exkurze se svezete důlním vlakem a zbytek pak absolvujete pěšky pod vedením průvodce.

FOTOGALERIE FOTOGALERIEPokoje a ceník

Veškeré pokoje jsou s vlastním WC, koupelnou se sprchovým koutem, SAT ...

Město a akce

Český Krumlov leží v esovitě zakřivených meandrech řeky Vltavy na ...

Tipy na výlet

Českokrumlovsko nabízí mnoho možností nezapomenutelných výletů


ALBONET.cz & SESSION Jakékoliv kopírování a šíření obsahu serveru Pension Fialka bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno
© 2010  
TUZE projekt info služba český krumlov